film freeway accredited

georgia Shorts

Film festival

Sunday, April 30th | 2023

Welcome to the georgia shorts film festival

The Georgia Shorts Film Festival is a theatrical screening event in Atlanta for independent films of all genres. The Georgia Shorts Film Festival also recognizes exceptional filmmaking and screenwriting with awards and nominations by our judging panel.

Join the community

About

Us

 

Short Films

The Georgia Shorts Film Festival is a theatrical screening event in Atlanta, GA, for independent short films of all genres. We are excited to showcase not only some of the best films from Georgia and the Southeast, but also showcase some of the best films from around the world to Georgia audiences.

Screenplays

The Georgia Shorts Film Festival (GSFF) also recognizes exceptional screenwriting with awards and nominations by our judging panel.

our newest release

This is a 64 pages guide created by Cinema Life to help filmmakers and screenwriters prepare and improve their submissions to film festivals

Film Festival Submitters Guide

2022 Official

Selections

FILMS

11
9 Brief Films from Suburban Zen
Adventures in History
An Artist’s Journey from China to America
Bacon ‘N’ Laces
Blocks On Gina
Boredom
Breathless
Cycles
Derrick & Boyd
Dopamine Dreams
Drag Queens Must Die!
Fevered Dreams
Fig Jam
Finding Joy in the Journey: A Flawed Masterpiece
Fine Thank You
Georgia
Good Men and Unicorns
Got Your Back
Hand of Time
Hell in a Handbasket
Hope and Grace
Immersion
In Defense of Civil Society
Lenny
Lioness
My Heart & Soul
Once Forgotten
Press X To Start
Retribution
Reverie
Sound of Judgment
Spare Strings
Static Space
Surgeons
Swiped
Syzygy
The Great American Scream Machine
The Hallowed
The Inventor
The Marker
The Meaning of Movement: Xavier Lewis
The Past is a Graveyard
Time And Place
Truth is Stranger
Uncommon Negotiator
Unveiled
We All Die Alone
Yes No Maybe

SCREENPLAYS

11 Blocks To Go
Babel
Bandit
Colosseum
D U A N E
Dial It Back
Drip by Henrietta Biayemi
Drip by Mark Stokes
For Laughs
Joe
Pajama Boy
Rare as Red Hair
Smile On
Sweetwater Road
The Come Up
The Rose Royce Dilemma

 

2022 Award

Nominations

Best Music Video

Hand of Time

Syzygy- Winner!

Best Horror Film

Cycles

Immersion

The Hallowed- Winner!

Best Sci-Fi Film

Blocks On Gina

Static Space

The Marker

Truth is Stranger- Winner!

Best Documentary Film

Adventures in History

Bacon ‘N’ Laces- Winner!

Once Forgotten

Sound of Judgment

Best Comedy Film

Derrick & Boyd

Fig Jam

Press X To Start

Surgeons

Yes No Maybe- Winner!

Best Dark Comedy Film

Drag Queens Must Die!

Hell in a Handbasket

In Defense of Civil Society

Unveiled

We All Die Alone- Winner!

Best Drama Film

Good Men and Unicorns

Hope and Grace

Lioness

Retribution

The Great American Scream Machine

Uncommon Negotiator- Winner!

Best Dark Drama Film

The Past is a Graveyard

Dopamine Dreams- Winner!

Best Experimental Film

9 Brief Films from Suburban Zen

Swiped- Winner!

Best International Film

Breathless

Georgia- Winner!

Hell in a Handbasket

Immersion

Surgeons

Best Georgia Film

Fevered Dreams

Fine Thank You

Reverie- Winner!

Time And Place

The Great American Scream Machine

The Marker

Best Film Editing

Breathless

Derrick & Boyd

Dopamine Dreams

Sound of Judgment

Uncommon Negotiator- Winner!

We All Die Alone

Best Cinematography

Breathless

Georgia

Hope and Grace

Static Space

The Great American Scream Machine

We All Die Alone- Winner!

Best Actor

Alex Haynes (Fig Jam)

Brian Patrick Butler (We All Die Alone)

Damon Rawlings (Fine Thank You)- Winner!

Jake Ebright (Good Men and Unicorns)

Landon Jacob Lee (Uncommon Negotiator)

Lee, Yang Hee (Georgia)

Best Actress

Carlotta Brentan (Fig Jam)

Diana Romo (Retribution)

Kim Steele (Blocks On Gina)

Nhi Do (Hope and Grace)

Kris Ann Russell (Good Men and Unicorns)

Sara Oliva (Lioness)- Winner!

Best Director

Brian Glassford (Uncommon Negotiator)

Jayil Pak (Georgia)

Mel Orpen (Retribution)

Molly Smith (Lioness)- Winner!

Rafeh Mahmud (In Defense of Civil Society)

Stephen Michael Simon (Bacon ‘N’ Laces)

Best Comedy Short Screenplay

Pajama Boy

The Come Up- Winner!

The Rose Royce Dilemma

Best Comedy Feature Length Screenplay

11 Blocks To Go- Winner!

Dial It Back

Best Dark Comedy Short Screenplay

Bandit- Winner!

Drip by Henrietta Biayemi

Best Drama Short Screenplay

Colosseum

For Laughs- Winner!

Joe

Smile On

Sweetwater Road

Our Venue

RoleCall Theater @ Ponce City Market